Zabójcza armia Hitlera / Une division SS en France: Das reich (2015) [Lektor PL] online cda zalukaj alltube lektor HD za darmo | lobu.pl - Filmy Online, Seriale Online, cda, zalukaj, alltube, lektor, HD, za darmo

Zabójcza armia Hitlera

Zabójcza armia Hitlera

Une division SS en France: Das reich

N/A 90 min DokumentalnyHistorycznyWojenny

8.0
IMDb 8.0/10 10 votes

02 Mar 2015

N/A

Opis

Dywizja Das Reich brała udział w zarówno w ataku na Francję, jak i w inwazji na Bałkany, ale głównie walczyła na froncie wschodnim docierając aż pod Moskwę. Żołnierze z jednostek rozpoznawczych widzieli już dachy budynków w mieście. Zima oraz radziecka kontrofensywa udaremniły niemiecki plan zajęcia Moskwy. W czasie tych walk dywizja poniosła znaczne straty.

Dywizja brała też udział w bitwie pod Jelnią, pod Charkowem i w bitwie pancernej na Łuku Kurskim[4]. W przededniu bitwy pod Kurskiem liczyła 163 czołgi, a więc dwa razy więcej od analogicznych formacji pancernych Wehrmachtu (np. 3 Dywizja Pancerna posiadała wtedy 90 czołgów, a 9 Dywizja Pancerna 83 czołgi). Po walkach na froncie wschodnim dywizja została wycofana do Francji w celu uzupełnienia strat w ludziach i sprzęcie.

Po inwazji aliantów we Francję walczyła w Normandii. Po klęsce we Francji dywizja Das Reich wzięła udział w ofensywie w Ardenach, a potem przerzucona została na Węgry. Na Węgrzech uczestniczyła w nieudanej operacji Wiosenne Przebudzenie skierowanej przeciw Armii Czerwonej. Atak niemiecki został powstrzymany, a 16 marca 1945 armia radziecka przeszła do kontrataku, po którym dywizja Das Reich znalazła się w okrążeniu. Po wyjściu z okrążenia żołnierze „Das Reich” walczyli już tylko o przetrwanie. Pod koniec wojny udało im się przedrzeć na zachód, aby uniknąć rosyjskiej niewoli[5]. Po okrążeniu pod Linzem, w maju 1945 poddali się Amerykanom.[6].


Informacje na filmweb.pl | Informacje na imdb.com | Ogladaj trailer na YouTube.com
Propozycje dla ciebie

Dodaj komentarz